Lista aktualności Lista aktualności

Brudnica i strzygonia wciąż liczne

Te groźne owady nadal są liczne w naszych lasach.

Od dwóch lat utrzymuje się wysoka liczebność najgroźniejszego szkodnika naszych lasów, brudnicy mniszki (pisaliśmy o tym tutaj). W zeszłym roku dołączył do niego kolejny, nie mniej groźny owad, strzygonia choinówka. I to ona, nie brudnica, spowodowała miejscowe gołożery (brak  ponad 90 % igieł w koronie) na terenie leśnictw Kamionacz i Reduchów. Owad objadł igły sosen solidarnie w lasach państwowych i w prywatnych. Na szczęście w większości przypadków ubytek igieł w koronach wynosił "tylko" 30-60 %... 

Naturalny opór siedliska nie pomógł. Nie namnożyły się pożyteczne owady, które mogły ograniczyć liczbę szkodników. Dlaczego piszemy "szkodników"? Kolejne żerowanie gąsienic może spowodować zamieranie, osłabionych już ubiegłorocznym żerem, drzew. Z uwagi na rozległość występowania (rzecz dotyczy ok. 5 tysięcy ha i czterech leśnictw) zamarciu nie ulegną pojedyncze drzewa a całe połacie lasu. W tym wypadku można już mówić o wymiernych szkodach gospodarczych. Szkodach, którym można zapobiec. 

Wszystko wskazuje na konieczność wykonania oprysku lasów specjalnym samolotem. PZL M18 Dromader to samolot wykorzystywany do gaszenia pożarów m.in. lasów. Osiąga prędkość ponad 200 km/h, na pokład może zabrać do 1500 l płynów. W tym roku samolot gaśniczy posłuży także do ograniczenia (nie zniszczenia) populacji szkodliwych owadów. Ograniczenia gdyż owady stale występują w lasach i zwykle nie stanowią większego zagrożenia. Jednak co kilka-kilkanaście lat ich liczebność diametralnie wzrasta co zagraża trwałości lasów. 

Tzw. zabieg agrolotniczy dotyczyć będzie terenów leśnictw Księże Młyny, Rożdżały, Kamionacz i Reduchów oraz przylegających do nich lasów prywatnych. Odbędzie się w maju a dokładny termin oraz miejsca oprysku zostaną publicznie udostępnione. Aktualnie prowadzi się obserwacje uzupełniające. Mają na celu jak najdokładniejsze rozpoznanie aktualnego zagrożenia oraz ustalenie granic pól zabiegowych. 

Na czas wykonania zabiegu zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Po zakończeniu działań lasy zostaną na nowo udostępnione. 

Film z żerowania gąsienic strzygoni choinówki zamieściliśmy na YouTube nadleśnictwa

 

25.04.19 Nadleśnictwo udostępnia zarządzenia Starosty Poddębickiego oraz Sieradzkiego w sprawie wykonania zabiegu agrolotniczego.