Lista aktualności Lista aktualności

O dokarmianiu i nie tylko

Spotkaliśmy się z przedszkolakami by porozmawiać o dokarmianiu oraz bezpieczeństwie w lesie.

Dzieci o dokarmianiu zwierząt wiedzą wiele. Wiedzą, że dokarmiać należy tylko właściwym pokarmem, nie odpadkami z naszego, ludzkiego stołu. Wiedzą, że chleb nie jest najlepszym do tego materiałem. Znają odpowiedzialność jaka na nich spoczywa. Jeśli zaczną dokarmiać zimą muszą kontynuować dokarmianie do wiosny. Dokarmiają głównie ptaki, dokarmianie saren zostawiając myśliwym (choć czasem i im pomogają). W karmnikach wysypują ziarna zbóż, słonecznika, kupują gotowy pokarm w postaci sypkich mieszanek, kul czy kolb.

Wiedza przedszkolaków nie dziwi. Niemalże co roku przyjeżdżają do lasu dostarczając pokarm zwierzętom. Czasem są to buraki i marchew (czytaj tutaj), czasem specjalne "choinki" dla zwierząt (tutaj).

Przy okazji dokarmiania zwierząt przypomniano o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w lesie. Szczególnie zimą, przy pokrywie śnieżnej ma to znaczenie. Okiść na drzewach, zlodzenie dróg czy śnieg kryjący nierówności terenu, gałęzie, itp. przeszkody, to potencjalne zagrożenia dla spacerowiczów. Przy zachowaniu minimum ostrożności warto jednak udać się do lasu by podziwiać zimową aurę.

Więcej zdjęć ze spotkania do obejrzenia na stronie przedszkola.